Nejvtipnější hádanka

Rok 1567 | Suchdol nad Lužnicí | délka 7.5 km | 8 zastavení | trvání 3h

Trasa je vhodná pro cyklisty, ale dá se procházet pěšky. Začíná z centra města k řece Lužnici, kde vede po břehu do obce Tušť, kde přechází na polní cestu, která pokračuje k pískovně s možností koupání. Podle chuti se můžete vydat po levém i pravém břehu. Po pravém je trasa o kilometr delší, ale je tu možnost občerstvení. Od pískovny jde trasa k nádraží a pak ulicemi města zpět do centra.


Páter Kozka nechápe, proč se na něj jeho farníci kaboní, když on je nejvtipnější kněz pod sluncem. Snad pochopí díky nám.

Páter Matěj Kozka z Rynárce není zrovna příkladným knězem. Má rád dobré jídlo, dobré pití a veselí. Má nerad běžné starosti života. Zakládá si na tom, že je vtipný a zábavný společník. Někdo by řekl, že jeho nejoblíbenější zábavou jsou hádanky a vtipné otázky. Jiný by zase tvrdil, že je to přeborník v přebíhání. Za svůj život totiž Matěj stihl několikrát přejít z jedné církve do druhé a byl opakovaně katolíkem a pak zase evangelíkem, jako by to bylo to samé, jako změna košile. Matěj má mocného zastánce pana Rožmberka, který nejen, že žehlí jeho maléry, ale před časem pověřil svého veleschopného hospodáře Jakuba Krčína z Jelčan, aby Kozkovi zabránil získat titul nejneschopnějšího hospodáře v kraji. (Ano, to je ten Krčín, co budoval rybníky stejně intenzivně, jako Kozka dělal skvrny od vína na ubruse, a co o něm je příběh v Třeboni.) Teď, když je Kozka starší a byl poslán do Suchdola nad Lužnicí, začíná si uvědomovat, že by chtěl, aby si jej lidi vážili a uznávali ho. Ale to není téměř možné, protože po městě se pravidelně mluví o drobných i větších malérech, které Kozka díky své rozvernosti způsobil, a navíc se po Suchdole a okolí Kozka prohání v malém vozíčku taženém dvěma kozly. Lidem připadá, že Kozka není schopen být ani na okamžik vážný, a už mají jeho bezstarostnosti plné zuby. Když zařídíme, aby Matěj, zvaný Kozka, šel, jak se říká do sebe, všem se uleví. Mezi námi: Nejvíc se uleví svatému Petrovi, protože ten strašně nerad od nebeské brány odhání hříšníky v kněžské sutaně.