Havlíčkovo sněmování

Rok 1848 | Kroměříž | délka 3.2 km | 9 zastavení | trvání 1.5h

Trasa začíná na Velkém náměstí, vede k zámku, na Riegrovo náměstí a ke Květné zahradě, aby se pak vrátila do centra. Trasa pokračuje vilovou čtvrtí na Hanácké náměstí a končí na Slovanském náměstí.


Novinář Karel Havlíček Borovský musí být na sněmu, který má změnit poměry v monarchii, ale zároveň touží být u své ženy.

Píše se rok 1848 a celou Evropou se prohnala vlna nepokojů a revolucí, které změnily politické poměry v jednotlivých státech. Nepokoje se nevyhnuly ani Rakousko-uherské monarchii. Střelba zazněla ve Vídni i v Praze. Sněm má jednat o nové ústavě a kvůli nepokojům byl přesunut z Vídně do Kroměříže. Mezi poslanci je řada českých vlastenců a mezi nimi i Karel Havlíček Borovský. Chtěl by být přítomen okamžiku, kdy se změní základní zákon monarchie a věří, že to povede k posílení pozice jednotlivých národů a tedy i Čechů. Zároveň ale ví, že by měl být doma v Praze, kde jeho žena čeká příchod prvního dítěte. Zdá se, že porod nebude jednoduchý a také, že sněm nebude krátký. Havlíček je rozpolcen a my mu musíme pomoci se rozhodnout, kde je víc potřeba.