Kepler ve hvězdách

Rok 1625 | Heřmanice | délka 3 km | 5 zastavení | trvání 1h

Trasa vede bez převýšení po asfaltové cyklistické stezce, poté po vesnici, následuje hliněná cesta kolem Labe a nakonec opět po pevném povrchu po vesnici.


Johanes Kepler vytvořil horoskop pro generála Albrechta z Valdštejna. Neví však, jak mu má sdělit vážné věci, které z hvězd zjistil.

Albrecht z Valdštejna byl skvělý vojevůdce a velezdatný válečný podnikatel a velmi velmi vážený šlechtic. Když si usmyslel, že si nechá vytvořit horoskop, tedy předpověď budoucnosti podle hvězd, musel na to najít toho nejlepšího astrologa své doby. Tím byl Johannes Kepler. Tento vynikající německý matematik, optik, astronom a velmi uznávaný astrolog, přišel do Prahy v době, kdy byla sídelním městem císaře Rudolfa II. a hemžila se nejlepšími vědci a zároveň i největšími podvodníky Evropy. Kepler patřil do té první skupiny. Po svém příchodu do české kotliny v roce 1600 se stal asistentem jiné supernovy astronomie – Tychona Brahe a po smrti svého šéfa byl císařským matematikem a astrologem. Na Braheho podnět propočítal dráhu Marsu a po dlouhých úmorných výpočtech učinil senzační objev. Objevil a sepsal první dva ze svých tří slavných Keplerových zákonů o pohybu planet. Díky těmto zákonům je někdy označován za otce nebeské mechaniky (neplést s automechaniky). Ještě než v roce 1612 odešel Kepler z Prahy do rakouského Lince, vyhotovil pro vévodu Valdštejna první horoskop. Valdštejn byl s horoskopem velmi spokojen a tak si objednal po létech další a to je ten, který bude hrát roli v našem skrytém příběhu. Kepler jasně vidí ve svých výpočtech, že „Valdštejnova hvězda spěje k zenitu“, tedy, že se to všechno Valdštejnovo snažení hodně brzo pokazí. Jak mu to ale má naservírovat? Poznámka: Abychom si rozuměli, když mluvíme o Keplerových horoskopech, rozhodně si nesmíte přestavovat to, co pod titulkem HOROSKOP najdete v časopisech s jarní módou a recepty na nádivku. Pan Kepler bral astrologii jako výdělečně činnou dceru astronomie a přistupoval k ní s matematickou přesností. Zavedl nový způsob výpočtů a zobrazení a taky novou terminologii: dekagonální řadu aspektů (decil, kvintil, tredecil, bikvintil). Zkrátka nebyl to žádný debil.

Trasa vznikla díky podpoře agentury CzechTourism.