Balíček tras za vynálezci a technickými unikáty

Sezónu 2018 završujeme sérií tras, v nichž se setkáte s významnými českými vynálezci nebo s technickými zajímavostmi jako je sklářská huť, mlýn nebo technicky unikátní stavba.

V Brně se můžete z Lužáneckého parku vydat přes park Koliště do centra a pomoct redaktoru Nikolovi, aby našel T. A. Edisona, který přijel do Brna, aby si prohlédl divadlo, které osvětlila jeho firma. Trasa se jmenuje Hon na Edisona. V podhůří Beskyd v obci Hulvaldy je třeba pomoci konstruktérovi Leopoldovi Svitákovi, který vyrobil první český automobil. On totiž netuší, že na všední cestě na úřad se mu stane nehoda a že mu půjde o život. Trasa se jmenuje Prezidentská bouračka. O život jde i v další trase Pád prvního aviatika, která je v Pardubicích a pojednává o inženýru Janu Kašparovi, který závodí o to, kdo bude první český letec. Ochránit je potřeba i dalšího vynálezce, kterým je Prokop Diviš ve Znojmě. Ten totiž sestavil svou povětrnostní mašinu neboli bleskosvod, ale jeho sousedé si myslí, že jeho pokusy jim škodí a rozhodnou se ho ztrestat. Bez velkých dramat, ale přesto důležitá je cesta Františka Křižíka k prvnímu vynálezu, který jej učiní známým po celé Evropě. Ten čeká na vaši pomoc s vylepšení obloukové lampy v Plzni na trase Obloukem do Paříže.

Další trasy jsou o zajímavých stavbách nebo v místě, kde je unikátní technická památka. Jednou z těchto nových tras je Mlčení Harantů v Hoslovicích, kde pomůžeme uchránit bratry Harantovi před takzvanou kolektivizací a kde je možné navštívit jedinečně zachovaný vodní mlýn. Sklárnu s ukázkami výroby můžete navštívit, když budete řešit trasu Gestapo ve sklárně, která je na Vysočině v Tasicích a jak název napovídá, zavede vás do 2. světové války, kdy bylo třeba zničit důkazy o protinacistickém odboji. Krach na newyorkské burze ohrožuje majitele olověného dolu ve Stříbře, kde máte možnost vidět hornický skanzen. Do doby mládí Karla IV. vás zavede trasa Loupežníkův pád, která je na východočeském Potštejně (u Vamberka) a příznivci architektury se mohou osvědčit na trase Santiniho zlý sen v Plasech, kde je třeba pomoci se stavbou v problematickém bažinatém údolí.

Všechny tyto trasy vznikly díky laskavé podpoře a příspěvku Nadace ČEZ, která tak ocenila projekt Skryté příběhy jako zajímavý vzdělávací počin. (Nic si nedělejte z toho, zda to vnímáte jako zábavu. Je to 2v1 a není důležité z kterého konce to načnete.)

Děkujeme Nadaci ČEZ za podporu.